dúhovec menší - Apatura ilia (Denis & Schiffermüller, 1775)
Areál výskytu:
Eurosibírsky, s podobným dizjunktným areálom ako dúhovec väčší (Apatura iris). Od severného Portugalska cez stredné pásmo Európy až po západný Kazachstan, chýba v centrálnej časti Ázie, potom až Ďaleký východ a Kórea.
Biotopová väzba v SR:Mezofil, lesné svetliny, údolia vodných tokov, okolia umelých nádrží, častokrát aj v zastavaných oblastiach, dokonca aj v centrách miest (okolia fontán a bazénov) s výskytom drevín mäkkého lužného lesa. Vyskytuje sa predovšetkým v nižších a stredných polohách, vo vysokých pohoriach je jeho výskyt iba sporadický.
Bionómia:Monovoltinný (VI. – VIII.) až bivoltinný (V. – VII., VIII. – X.) v závislosti od teploty a nadmorskej výšky. Druhá generácie sa v posledných rokoch v teplejších oblastiach Slovenska vyskytuje pravidelne. Živnou rastlinou húseníc sú rôzne druhy topoľov (Populus sp.), hlavne topoľ osikový (Populus tremula) a topoľ čierny (Populus nigra) a z vŕb je to vŕba rakytová (Salix caprea). Druh prezimuje v štádiu húsenice.
Etológia:Je podobná ako pri dúhovcovi väčšom (Apatura iris). Motýle sú výborní a rýchli letci, pomerne často môžeme zastihnúť samce ako sajú na vlhkej pôde, na hnijúcich a rozkladajúcich sa organických zvyškoch a v okolí mlák, kde sa niekedy sústreďujú vo veľkých počtoch. Samice opúšťajú koruny stromov menej často ako samce.
Rozšírenie v SR:Na území Slovenska je pomerne hojným druhom. Vyskytuje prakticky všade tam, kde sa vyskytujú dreviny mäkkého lužného lesa. Preferuje nižšie a stredné polohy, vo vysokých pohoriach je jeho výskyt iba sporadický a náhodný.