očkáň kostravový - Arethusana arethusa (Denis & Schiffermüller, 1775)
Areál výskytu:
Západopalearktický, severozápadná Afrika, juhozápadná a južná Európa, juh strednej Európy, Balkán cez Turecko až po Strednú Áziu.
Biotopová väzba v SR:Xerotermofil. Vyskytuje sa na stepiach a lesostepiach, piesčitých a skalnatých biotopoch a sutiach s pionierskou vegetáciou.
Bionómia:Monovoltinný (VII. – IX.). Na Slovensku nebola bionómia podrobnejšie sledovaná. Húsenice sa živia rôznymi druhmi tráv, v literatúre sa najčastejšie uvádza stoklas vzpriamený (Bromus erectus), kostravy (Festuca spp.), mätonohy (Lolium spp.) a reznačky (Dactylis spp.). Samička kladie jednotlivo oválne vajíčka, druh prezimuje v štádiu húsenice.
Etológia:Na Slovensku nebola sledovaná. Imága oboch pohlaví so dlhoveké.
Rozšírenie v SR:Na Slovensku sa vyskytuje iba teplejších oblastiach nižších a zriedkavejšie aj stredných polôh. V súčasnej dobe je tento druh na Slovensku na ústupe, hoci za priaznivých podmienok a na vhodných lokalitách môže populačná hustota dosahovať veľmi vysoké hodnoty (napr. Borská nížina alebo Tematínske kopce). Je ohrozovaný tak ako všetky xerotermé druhy zalesňovaním alebo nastupujúcou sukcesiou.