perlovec červený - Argynnis pandora (Denis & Schiffermüller, 1775)
Areál výskytu:
Mediteránny, od Kanárskych ostrovov cez južnú Európu a severnú Afriku, južnú časť Ruska až do Malej Ázie a severnej Indie.
Biotopová väzba v SR:Xerotermofil. Lesostepi, stepi, xerotermé svahy, okraje svetlých lesov ale aj rumoviská v kultúrnej krajine, hlavne v nížinách a stredných polohách, vysokým polohám sa vyhýba.
Bionómia:Monovoltinný (VI. – VIII.). Bionómia nebola na Slovensku podrobnejšie sledovaná. Živnými rastlinami húseníc sú rôzne druhy fialiek (Viola sp.), v literatúre na najčastejšie spomína fialka trojfarebná (Viola tricolor). Druh prezimuje v štádiu húsenice.
Etológia:Imága sú výbornými letcami schopných migrácie aj na väčšie vzdialenosti. S obľubou sajú z kvetov bodliakov (Carduus sp.), kde sa niekedy koncentrujú vo veľkých množstvách.
Rozšírenie v SR:Početnosť perlovca červeného (Argynnis pandora) na Slovensku veľmi fluktuuje a obdobia, kedy býva hojnejší sa striedajú s obdobiami, kedy sa v danom regióne nevyskytuje vôbec. Pomerne hojným a bežným bol napr. v druhej polovici minulého storočia v západnej a južnej časti Slovenska, ale ku koncu storočia bol už veľmi vzácny. Slovenskom prechádza severná hranica jeho rozšírenia a tomu zodpovedajú aj jednotlivé nálezy na našom území, v severných častiach Slovenska sa jednalo takmer vždy iba o zaletené jedince bez spätného potvrdenia výskytu. V súčasnej dobe sa jeho početnosť pomaly zvyšuje a jeho nálezy boli hlásené z južnej časti západného a stredného Slovenska.