perlovec striebristopásy - Argynnis paphia (Linnaeus, 1758)
Areál výskytu:
Eurosibírsky, takmer celá Európa okrem jej najsevernejších častí, cez Áziu až po Japonsko.
Biotopová väzba v SR:Mezofil, okraje lesov, lesné svetliny a čistiny, rúbaniská, lesné lúky a lesné cesty, okolia vodných tokov a vodných nádrží. Preferuje nižšie a stredné polohy, najhojnejší je v pásme listnatých lesov.
Bionómia:Monovoltinný (VI. – IX.). Samičky kladú vajíčka na kôru stromov zhruba vo výške 1 m nad zemou v blízkosti živných rastlín. Húsenice sa živa rôznymi druhmi fialiek (Viola sp.), nie je však známe, ktoré druhy preferuje na Slovensku. V zahraničnej literatúre sa najčastejšie uvádzajú fialka psia (Viola canina), fialka lesná (Viola reichenbachiana),fialka Rivinova (Viola riviniana), fialka voňavá (Viola odorata) a fialka srstnatá (Viola hirta). Druh prezimuje v štádiu húsenice.
Etológia:Imága sú výbornými letcami, ich akčný rádius je pomerne veľký. Radi sajú na vlhkej pôde a na rozkladajúcich sa organických zvyškoch ale aj na medonosných rastlinách, kde sa častokrát stretávajú vo väčších množstvách.
Rozšírenie v SR:Na Slovensku je to najrozšírenejší druh zo skupiny tzv. „veľkých perlovcov“. Preferuje súvislejšie lesné porasty a to ako v nížinách tak aj vo vyšších polohách. Na Slovensku patrí k hojným a rozšíreným druhom.