perlovec jahodníkový - Boloria euphrosyne (Linnaeus, 1758)
Areál výskytu:
Eurosibírsky. Od severného Španielska a Britských ostrovov naprieč celou Európou cez Rusko, Sibír a Ďaleký východ po Japonsko.
Biotopová väzba v SR:Mezofil. Lesné lúky, rúbaniská, výslnné okraje a priekopy lesných ciest a zvážnic, malé oslnené čistiny okolo lesných chodníkom, okraje lesa. Tak v zóne listnatých, ako aj ihličnatých lesov, tiež v nížinných lesných komplexoch na viatych pieskoch.
Bionómia:Na väčšine územia monovoltinný (V. - VI). V teplých polohách čiastočná druhá generácia (VII. – VIII.). Podrobnejšie neštudovaná. Druh na Slovensku preferovanej živnej rastliny nezistený (Viola sp.). V zajatí kladú samičky ochotne na listy fialky voňavej (Viola odorata). Vajíčka sú ladené jednotlivo. Vyliahnuté húseničky sú veľmi aktívne. Prezimujú v rastlinných zvyškoch. Po prezimovaní sa veľmi rady slnia a sú veľmi žravé. Sú chúlostivé na vyrušenie a ihneď sa i rastliny spúšťajú. Kukla prevrátená, zavesená hlavou dolu za kremaster.
Etológia:Podrobne neštudovaná. Samce aktívnym poletovaním vyhľadávajú neoplodnené samičky, ktoré vykazujú nižšiu letovú aktivitu.
Rozšírenie v SR:Na Slovensku rozšírený po celom území predovšetkým v zóne listnatých lesov. V pásme ihličnatých lesov rozšírený menej a lokálny.