perlovec krvavcový - Brenthis ino (Rottemburg, 1775)
Areál výskytu:
Eurosibírsky. Od Španielska neprieč Európou, Turecko, severný Ural, Jakutsko, po Japonsko.
Biotopová väzba v SR:Hygrofil, mezofil. Vlhké a mezofilné lúky, prameniská, v chladnejších oblastiach tiež prechodné a hlboké rašeliniská, okolo potokov v hlbokých horských dolinách. Zriedkavejšie aj na vlhkých, príliš nezarastených rúbaniskách.
Bionómia:Podrobne neštudovaná. Monovoltinný (VI. - VII.). Samička kladie vajíčka na túžobník brestový (Filipendula ulmaria). V susedných Čechách publikované kladenie na krvavec lekársky (Sanquisorba officinalis) u nás doposiaľ nebolo pozorované. Je však isté, že na našom území prebieha vývoj jeho húseníc i na ďalších, doposiaľ nezistených rastlinách, pretože sa vyskytuje i na lokalitách, kde tužobník brestový (Filipendula ulmaria) ani krvavec lekársky (Sanquisorba officinalis) nerastie. Húsenice sa vyskytujú na živnej rastline jednotlivo. Žerú prevažne v noci, za zamračeného počasia i vo dne. Kukla je prevrátená, zavesená za kremaster hlavou dolu.
Etológia:Na Slovensku nebola sledovaná.
Rozšírenie v SR:Predovšetkým v severnejších a chladnejších oblastiach. Obýva vhodné biotopy vo všetkých vyšších horstvách Slovenska (Malá a Veľká Fatra, celý komplex Vysokých a Nízkych Tatier, Slovenské Rudohorie, Slovenský raj, komplexy rašelinísk na Orave, Liptove a na Spiši). V nižších a teplejších pohoriach sa recentne vyskytuje v Bielych Karpatoch a Slovenskom krase. Nálezy zo severnejšej časti moravsko-slovenského pomedzia v súčasnosti chýbajú. Na lokalitách výskytu v chladnejších oblastiach býva zvyčajne hojný. Vzácne na podmáčaných rašelinných lúkach na Záhorí v povodí Rudavy.