očkáň stoklasový - Brintesia circe (Fabricius, 1775)
Areál výskytu:
Západopalearktický, juhozápadná a južná Európa, juh strednej Európy, Balkán cez Turecko až po Strednú Áziu a Himaláje.
Biotopová väzba v SR:Xerotermofil. Vyskytuje sa na stepiach a lesostepiach, viatych pieskoch, sutiach s pionierskou vegetáciou, ale osídľuje a biotopy antropogénneho pôvodu ako sú opustené kameňolomy, protipovodňové hrádze alebo vyvýšené svahy na okrajoch komunikácií. Zastihnúť ho môžeme aj v silne urbanizovanej krajine s dostatkom mestskej zelene.
Bionómia:Monovoltinný (VI. – IX.). Na Slovensku nebola bionómia podrobnejšie sledovaná. Húsenice sa živia rôznymi druhmi tráv, v literatúre sa najčastejšie uvádza stoklas vzpriamený (Bromus erectus) a kostrava ovčia (Festuca ovina). Samička počas letu vypúšťa jednotlivo biele oválne vajíčka, druh prezimuje v štádiu húsenice.
Etológia:Na Slovensku nebola sledovaná. Imága oboch pohlaví so dlhoveké (cca 2 mesiace).
Rozšírenie v SR:Stále patrí k relatívne rozšíreným druhom a v niektorých rokoch dosahujú niektoré populácie veľmi vysokú početnosť. Areál jeho rozšírenia sa však postupne zmenšuje. Očkáň stoklasový (Brintesia circe) je rovnako postihnutý úbytkom vhodných biotopov, na rozdiel od väčšiny xerotermých druhov je však schopný osídľovať aj sekundárne biotopy. Je to teplomilný druh preferujúci nižšie a stredné polohy.