očkáň medničkový - Coenonympha arcania (Linnaeus, 1761)
Areál výskytu:
Európsky. Od severného Španielska naprieč celou Európou až po Kaukaz a južný Ural. Tiež v južnom Švédsku a Nórsku. Chýba na Britských ostrovoch.
Biotopová väzba v SR:Mezofil, xerofil. Krovinaté lesostepné stráne, okraje lesov, krovinaté okraje lesných ciest, lemy lesných lúk, rúbaniská.
Bionómia:Monovoltinný (V.- VIII., podľa polohy a miesta). Samičky kladú vajíčka jednotlivo na listy tráv. V literatúre sa uvádzajú ako živné rastliny mrvica peristá (Brachypodium pinnatum), medúnok vlnatý (Holcus lanatus), medničky (Melica spp.) a lipnice (Poa spp.). Húsenice žijú jednotlivo a prezimujú. Kukla v porste tráv zavesená za kremaster hlavou dolu.
Etológia:Proterandrický, teritoriálny druh. Samčeky posedávajú na oslnených vetvičkách krov, kde vyčkávajú na prelietajúce samičky. Chránia si svoje teritórium a votrelcov sa snažia z neho vyhnať. Imága často sajú na kvetoch vtáčieho zobu (Ligistrum vulgare).
Rozšírenie v SR:Po celom území Slovenska, od nížin po montánne pásmo. Výskyt v horách vo vyšších nadmorských výškach je veľmi lokálny a vzácny. Bol pozorovaný až v nadmorskej výške 1200 metrov (Nízke Tatry, Brtkovica). Predovšetkým ale v pahorkatinách a teplých predhoriach pohorí, najmä s vápencovým podkladom. Chýba v agrobiocenózach a v urbanizovanej krajine. V súčasnej dobe, kedy veľké plochy bývalých nelesných lokalít v masívnej miere podliehajú sukcesii a zarastajú krovinami, je motýľ na mnohých lokalitách početný.