očkáň hnedý - Coenonympha hero (Linnaeus, 1761)
Areál výskytu:
Eurosibírsky. Počínajúc východným Francúzskom naprieč Európou, cez Sibír až po Japonsko.
Biotopová väzba v SR:Hygrofil, mezofil. Rašeliniská, rašelinné lesy, druhotne a vzácnejšie aj lesné okraje a prieseky v lesoch, lesoparky.
Bionómia:Monovoltinný (V. – VI.). Na Slovensku neštudovaná. V literatúre sa uvádzajú ako živné rastliny metlica trsnatá (Deschampsia caespitosa), jačmienka európska (Hordelymus europaeus), smlz kroviskový (Calamagrostis epigejos) alebo ostrica traslicovitá (Carex brizoides). Zimuje v štádiu húsenice.
Etológia:Na Slovensku nie je podrobne známa. Motýľ sa vyhýba otvoreným priestranstvám. Imága si podobne, ako iné druhy rodu Coenonympha, rady sadajú na listy stromov a krov.
Rozšírenie v SR:Na našom území vždy pokladaný za veľmi vzácny druh, ktorý bol dokonca v závere 20. storočia považovaný už za vyhynutý. I vďaka tomuto nesprávnemu záveru, ktorý podnietil intenzívnejšie pátranie, bolo mimo stále jestvujúcich a známych lokalít objavený rad ďalších. Niektoré z nich i s veľmi dobre prosperujúcimi populáciami. Všetky recentné lokality sa však nachádzajú iba v Liptovskej kotline. V každom prípade sa jedná o izolované a uzavreté populácie. V 80. rokoch dvadsiateho storočia bol jeho výskyt publikovaný aj zo Štiavnických vrchov, Počúvadlo (Šachl, 1985). Jednalo sa o nález p. Forgáča, vtedajšieho študenta v Banskej Štiavnici. Nie je známe, či k tomuto nálezu jestvuje dokladový exemplár.