očkáň žltooký - Coenonympha oedippus (Fabricius, 1787)
Areál výskytu:
Eurosibírsky, v Európe iba lokálne. Od severného a stredného Francúzska, cez severné Taliansko, Švajčiarsko, Slovinsko, severné Maďarsko, Poľsko, Ukrajinu, Rusko, Čínu, až po Japonsko.
Biotopová väzba v SR:Hygrofil, podmáčané nížinné lúky.
Bionómia:Univoltinný (VI. – VII.). Na Slovensku neštudovaná. V literatúre sa uvádzajú ako živné rastliny rôzne druhy lipníc (Poa spp.), mätonohov (Lolium spp.) a ostríc (Carex spp.). Zimuje v štádiu húsenice.
Etológia:Na Slovensku neštudovaná.
Rozšírenie v SR:Iba historické údaje staršieho dáta. Napriek tomu, že dokladový materiál už nie je dnes dostupný, niet pochýb, že druh sa na území dnešného Slovenska historicky vyskytoval. Je to druh, ktorý nemožno zameniť s iným, podobným druhom motýľa. V Podunajskej nížine ešte i dnes jestvujú fragmenty biotopov, ktoré sú pre výskyt tohto druhu typické. Avšak rozľahlejšie nenarušené komplexy nížinných podmáčaných lúk sa však už nezachovali. Niektoré historické pramene naznačujú, že v minulosti sa u nás mohli vyskytovať populácie v nížinných nivách horských riek, podobne, ako je tomu vo Švajčiarsku. Najbližšie recentné lokality sú v susednom severnom Maďarsku a v údolí Dunaja pri Viedni.