očkáň striebrooký - Coenonympha tullia (Müller, 1764)
Areál výskytu:
Holarktický, Veľká Británia, severná časť západnej, strednej a východnej Európy, naprieč Sibírou až po Ďaleký východ a Severná Amerika.
Biotopová väzba v SR:Tyrfofil. Rašeliniská vrchoviskového a prechodného typu, rašelinné lúky, slatiny, prameniská.
Bionómia:Monovoltinný (VI. – VIII.). Samičky kladú vajíčka jednotlivo pri báze trsov tráv. Húsenica prezimuje. V literatúre sa uvádzajú ako živné rastliny hlavne páperníky (Eriophorum spp.) ale aj kostravy (Festuca spp.) alebo ostrice (Carex spp.). Kukla zavesená na živnej rastline za kremaster hlavou dolu.
Etológia:Motýľ vytvára uzavreté populácie a z lokality sa nevzďaľuje. Proterandrický. Samce vyhľadávajú samičky patrolovaním. Tie zvyčajne sedia na vrchnej časti trávnatej vegetácie. Na silne podmáčaných rašeliniskách sa motýle viac koncentrujú na ich suchších, okrajových miestach s bohatšou ponukou kvitnúcich bylín.
Rozšírenie v SR:Lokálne v dolinách a kotlinách vyšších a chladnejších pohorí celej republiky výskytom kopírujúc takmer všetky významnejšie rašeliniská. V údoliach Malej a Veľkej Fatry, v Liptovskej kotline, Popradskej kotline, Hornádskej kotline v Horehronskom podolí, na Hornej Orave, na severnom Slovensku v okolí Bardejova. Zvlášť na rozlohou menších a izolovaných rašeliniskách je priamo ohrozený predovšetkým sukcesnými procesmi. Vplyvom melioračných zásahov a intenzívneho obhospodarovania podmáčaných rašelinných lúk na mnohých týchto lokalitách vyhynul.