žltáčik vičencový - Colias croceus (Fourcroy, 1785)
Areál výskytu:
Migrant. Severná Afrika, južná a stredná Európa, vzácnejšie v severnej Európe a južnej Škandinávii a západná časť Ázie. Jeho trvalým domovom je iba oblasť Stredomoria, nakoľko nie je schopný prezimovať v severnejších zemepisných šírkach, kam každoročne migruje.
Biotopová väzba v SR:Nemá vyhranené nároky na typ biotopu, dal by sa charakterizovať ako ubikvista. Je to druh otvorenej krajiny nižších a stredných polôh. Vyskytuje sa v stepiach a lesostepiach, ruderáloch, na protipovodňových hrádzach, železničných a cestných násypoch, opustených poliach, agrobiocenózach (najmä lucernové polia) a pomerne hojný je aj v urbanizovanej krajine. Najpočetnejšie sú populácie druhej a tretej generácie.
Bionómia:Polyvoltinný (VI. - XI.), pričom motýle prvej generácie sú migranti z južnej Európy. Živnými rastlinami húseníc je lucerna siata (Medicago sativa), ranostaj pestrý (Coronilla varia), niektoré druhy ďatelín (Trifolium sp.) a ľadencov (Lotus sp.). Húsenice nie sú schopné prežiť stredoeurópsku zimu a imága k nám každoročne migrujú zo Stredomoria.
Etológia:Je to výborný letec ako všetky druhy rodu Colias a samce rýchlym letom nízko nad zemou patrolujú a vyhľadávajú samice.
Rozšírenie v SR:Na Slovensku patrí k relatívne bežným druhom, jeho početnosť je závislá na aktuálnych klimatických podmienkach a v niektorých rokoch sa vyskytuje veľmi hojne. Najhojnejší je na prelome leta a jesene a to hlavne na lucernových poliach. Vyskytuje sa v nižších a stredných polohách, vo vysokých pohoriach ho možno zastihnúť len veľmi vzácne.