žltáčik ranostajový - Colias hyale (Linnaeus, 1758)
Areál výskytu:
Eurosibírsky druh, vyskytuje takmer v celej Európe okrem najsevernejších častí (pravidelne migruje do južných oblastí Anglicka a Škandinávie) až po Sibír a Zabajkalsko.
Biotopová väzba v SR:Nie je náročný na typ biotopu ani jeho kvalitu. Vyskytuje sa ako v nížinách tak i vo vysokých pohoriach, tu je však vzácnejší ale nie zriedkavý. Nájdeme ho prakticky všade v otvorenej krajine, najhojnejší je v agrobiocenózach (lucernové polia) a vcelku bežne sa vyskytuje aj v urbanizovanej krajine. V poľnohospodárkej krajine patrí k jedným z najbežnejších druhov denných motýľov.
Bionómia:Polyvoltinný druh, u nás má 2 až tri generácie (IV. - X.). Živnými rastlinami húseníc je ľadenec rožkatý (Lotus corniculatus), lucerna siata (Medicago sativa), ranostaj pestrý (Coronilla varia), viaceré druhy ďatelín (Trifolium sp.) a niektoré ďalšie druhy bôbovitých (Fabaceae). Prezimuje v štádiu húsenice.
Etológia:Je to výborný letec ako všetky druhy rodu Colias a bez problémov migruje aj cez navyššie pohoria. Samce rýchlym letom nízko nad zemou patrolujú a vyhľadávajú samice.
Rozšírenie v SR:Je to náš najhojnejší zástupca rodu Colias. Vzhľadom na jeho veľkú ekologickú valenciu ho možno zastihnúť prakticky všade. Podobne ako pri niektorých iných druhoch rodu Colias sú druhá a tretia genenrácia početnejšie ako jarná generácia.