žltáčik čučoriedkový - Colias palaeno (Linnaeus, 1761)
Areál výskytu:
Eurosibírsky, oblasť Álp, karpatský systém, Škandinávia, Pobaltie, ďalej cez Rusko, Ural južnú Sibír a Ďaleký východ až po Japonsko.
Biotopová väzba v SR:Tyrfofil až tyrfobiont. Vyskytuje sa iba na rašeliniskách kde rastie živná rastlina húseníc. Zarasteným rašeliniskám sa vyhýba, je to druh otvorenej krajiny a pre svoju existenciu potrebuje voľný priestor bez zapojených lesných porastov.
Bionómia:Monovoltinný (VI. – VII.). Húsenice sú monofágne, jedinou živnou rastlinou je brusnica barinná (Vaccinium uliginosum). Prezimuje v štádiu húsenice.
Etológia:Je to výborný letec ako všetky druhy rodu Colias a samce rýchlym letom nízko nad zemou patrolujú a vyhľadávajú samice.
Rozšírenie v SR:V súčasnej dobe je žltáčik čučoriedkový (Colias palaeno) jedným z najohrozenejších druhov denných motýľov na Slovensku. Recentné údaje zo súčasnosti pochádzajú iba z rašelinísk severnej Oravy. Ani v minulosti nepatril k rozšíreným druhom. Okrem Oravy sa ešte vyskytoval na niekoľkých málo miestach vo Vysokých Tatrách, Popradskej kotline Veľkej Fatre, Malej Fatre, Branisku i na západnom Slovensku. Jeho populácie boli početné a stabilné. V súčasnosti je však stav väčšiny rašelinísk na Slovensku kritický, mnohé z nich padli v minulosti za obeť melioračným aktivitám (napr. na Záhorí a v okolí Bratislavy) alebo ťažbe rašeliny, ktorá pretrváva na niektorých miestach dodnes. Takto je napr. postupne likvidovaná naša najsilnejšia populácia tohto druhu na severnej Orave. Z biotických faktorov ohrozuje zostávajúce populácie
žltáčika čučoriedkového (Colias palaeno) v prvom rade sukcesia, predovšetkým zarastanie rašelinísk vŕbou rakytou (Salix caprea). Žltáčik čučoriedkový (Colias palaeno) bohužiaľ nepatrí medzi druhy chránené medzinárodnými dohovormi a jeho budúcnosť je na Slovensku neistá. Na jeho záchranu je nutné okamžite vykonať inventarizáciu všetkých jeho zostávajúcich populácií, vyhodnotiť stav biotopov, ktoré ešte obýva a vypracovať program jeho záchrany. Vhodne nastavený management môže zachrániť, resp. pomôcť aj ďalším druhom hmyzu viazaných na rašeliniská.