očkáň hájový - Hyponephele lupina (Costa, 1836)
Areál výskytu:
Pontomediteránny, juh Pyrenejského poloostrova, otrovčekovite v strednej a južnej Európe, Balkán a Grécko, Ukrajina a južné Rusko, cez Turecku až do Strednej Ázie po Mongolsko.
Biotopová väzba v SR:Xerotermofil. Na Slovensku sa vyskytuje iba na viatych pieskoch, preferuje otvorené plochy so solitérnymi drevinami a riedke okraje borovicových lesov.
Bionómia:Monovoltinný (VI. – VII.). Na Slovensku nebola bionómia sledovaná. Húsenice sa živia rôznymi druhmi tráv, v zahraničnej literatúre sa najčastejšie uvádza kostrava ovčia (Fesuca ovina), stoklas vzpriamený (Bromus erectus), kavyle (Stipa spp.) a lipnice (Poa spp.). Druh prezimuje v štádiu húsenice.
Etológia:Na Slovensku nebola vôbec sledovaná. Zdá sa, že populácie sú veľmi sedentárne, s malým akčným rádiusom.
Rozšírenie v SR:Prvý krát bol údaj o jeho výskyte na území Slovenska publikovaný v roku 1992, pričom sa jednalo o jedince pozorované v roku 1991 v okolí Lakšárskej Novej Vsi v Borskej nížine. Všetky ďalšie údaje z územia Slovenska pochádzajú iba z viatych pieskov Borskej nížiny, kde sa v súčasnosti vyskytuje pomerne hojne na viacerých miestach. Jeho výskyt v iných oblastiach Slovenska je veľmi málo pravdepodobný, aj keď sa nedajú vylúčiť determinačné omyly a jeho zámenu s veľmi podobným očkáňom šedohnedým (Hyponephele lycaon).