očkáň šedohnedý - Hyponephele lycaon (Kühn, 1774)
Areál výskytu:
Západopalearktický, Pyrenejský poloostrov, stredná Európa, Pobaltie, Balkán, Grécko, stredné pásmo Ruska cez Turecko až po Mongolsko a Čínu.
Biotopová väzba v SR:Xerotermofil. Je druh stepných a lesostepných biotopov, vyskytuje sa aj na viatych pieskoch a sutiach. Osídľuje aj vhodné sekundárne biotopy ako sú ťažobné pieskové jamy alebo kameňolomy.
Bionómia:Monovoltinný (VII. – VIII.). Húsenice sa živia rôznymi druhmi tráv, v literatúre sa najčastejšie uvádza stoklas vzpriamený (Bromus erectus) a kostravy (Festuca spp.). Druh prezimuje v štádiu húsenice.
Etológia:Na Slovensku nebola podrobnejšie sledovaná. Populácie sú sedentárne, s malým akčným rádiusom.
Rozšírenie v SR:V minulosti bol rozšírený na mnohých miestach Slovenska v nižších a stredných polohách. V súčasnosti sa zvlášť v nižších polohách stáva veľmi vzácnym a recentných údajov je veľmi málo. Jediná nížinná stabilná a početná populácia obýva viate piesky Borskej nížiny. Ťažisko výskytu jeho populácií sa postupne posúva smerom do podhorských oblastí. Tým však zároveň dochádza k výraznej fragmentácii a izolácii jeho zostávajúcich populácií, čo je veľmi nepriaznivý trend. Je ohrozovaný tak ako všetky xerotermé druhy zánikom vhodných biotopov v dôsledku zalesňovania alebo nastupujúcou sukcesiou, predovšetkým po útlme pastvy.