očkáň múrový - Lasiommata megera (Linnaeus, 1767)
Areál výskytu:
Západopalearktický, severná Afrika, južná a stredná Európa, cez Turecko a Blízky východ až po západnú Sibír.
Biotopová väzba v SR:Xerotermofil, ubikvista. Preferuje biotopy suchšieho charakteru ako sú stepi, lesostepi, sute s pionierskou vegetáciou ale aj sekundárne biotopy antropogénneho pôvodu, napr. kameňolomy, železničné násypy, protipovodňové hrádze, cintoríny, ale aj intravilány obcí a miest kde s najčastejšie vyskytuje v okolí murovaných plotov a ohrád.
Bionómia:Bivoltinný (IV. – VI., VII. – VIII.), v teplejších oblastiach trivoltinný (IV. – VI., VII. – VIII., IX– X.). Húsenice sa živia rôznymi druhmi lesných tráv, v literatúre sa najčastejšie uvádza stoklas vzpriamený (Bromus erectus), kostravy (Festuca spp.), medúnok vlnatý (Holcus lanatus) alebo reznačka laločnatá (Dactylis glomerata). Druh prezimuje v štádiu húsenice alebo kukly.
Etológia:Na Slovensku nebola podrobnejšie sledovaná. Motýle sú verné svojim stanovištiam a po vyrušení sa často vracajú na pôvodné miesto.
Rozšírenie v SR:Patrí k relatívne rozšíreným druhom. Jeho početnosť ale v posledných rokoch klesá a to aj napriek tomu, že má veľkú ekologickú valenciu a bez problémov osídľuje aj biotopy antropogénneho pôvodu. Dôvody, prečo klesá jeho početnosť a prečo v dnešnej dobe už neosídľuje mnohé nezmenené biotopy, kde sa bežne vyskytoval, sú neznáme. Vyskytuje sa predovšetkým v nižších polohách.