mlynárik Réalov - Leptidea reali Reissinger, 1989
Areál výskytu:
Západopalearktický druh. Naprieč celou Európou až po Sibír.
Biotopová väzba v SR:Hygrofil, mezofil. Vlhké lúky, lesné svetliny, nivy potokov, prameniská vlhšie priekopy okolo ciest.
Bionómia:V priebehu roka roka vytvára 2 generácie (IV. – V., VI. – VII.). Vo vyšších horských polohách je druhá generácia iba čiastočná. Na území Slovenska sa potvrdilo kladenie vajíčok iba na hrachor lúčny (Lathyrus pratense). Samičky kladú svetlé vretenovité vajíčka jednotlivo na listy a stonky tejto rastliny. Pritom preferejú rastliny nižšieho vzrastu rastúce solitérne, alebo jej malé trsy. Zelené húsenice sa vďaka svojmu mimikry dajú na živnej rastline objaviť veľmi ťažko. Kuklia sa priamo na nej zavesené za opasok a kremaster. Kukla, ktorá je prezimujúcim štádiom je svetlozelená a svojím tvarom je na rastline tiež veľmi dobre maskovaná.
Etológia:Heliofilný, pomalý letec, podobne ako mlynárik hrachorový vyhýbajúci sa otvoreným veterným plochám. Samce patrolujú nízko nad vegetáciou a vyhľadávajú neoplodnené samičky. Tie sú oveľa menej aktívne. Ich prelety sú kratšie.
Rozšírenie v SR:Na celom území Slovenska. Na väčšine lokalít sympatrický druh s mlynárikom hrachorovým (Leptidea sinapis). V nízkych teplejších polohách je jeho výskyt veľmi lokálny a nehojný. Smerom do vyšších polôh na lokalitách častejší ako mlynárik hrachorový (Leptidea sinapis). V podhorských a horských polohách na vhodných biotopoch rozšírený a nevzácny druh. Prvá zmienka o výskyte mlynárika Réalovho (Leptidea reali) na území Slovenska pochádza z roku 1995 (Laštuvka). Dovtedy nebol od podobného mlynárika hrachorového (Leptidea sinapis) odlišovaný. Je isté, že mnohé historické údaje týkajúce sa mlynárika hrachorového (Leptidea sinapis) sa v skutočnosti vzťahujú aj na mlynárika Réalovho (Leptidea reali). Žiaľ, spätné rozlíšenie týchto historických údajov je v súčasnosti u drvivej väčšiny z nich už nemožné. Habituálne rozlíšenie týchto druhov je veľmi obtiažne. Spoľahlivo je možné porovnávaním diferencií ich kopulačných orgánov. Z doterajších poznatkov je zrejmé, že mlynárik Réalov (Leptidea reali) je v súčasnosti podstatne menej ohrozený druh ako mlynárik hrachorový (Leptidea sinapis). Vzhľadom k tomu, že Slovensko je väčšinou hornaté, mlynárik hrachorový (Leptidea sinapis) je na našom území oveľa lokálnejší, pričom na mnohých lokalitách v nižších polohách je ohrozený.