škvrnáč brestovcový - Libythea celtis (Laicharting, 1782)
Areál výskytu:
Palearktický, južná Európa, Malá Ázia, cez Kóreu až po Japonsko.
Biotopová väzba v SR:Presvetlené lesy, lesné svetliny a ich okolie, krovinaté stráne, rovnako v nižších ako aj stredných polohách, na niektorých miestach vystupuje až do výšky 2000 m.n.m. Vzhľadom na veľkú vzácnosť škvrnáča na Slovensku, nebola jeho biotopová väzba a preferencia podrobnejšie študovaná.
Bionómia:Monovoltinný (VII. – IX., po prezimovaní IV. – VI.). Živnou rastlinou húseníc je brestovec južný (Celtis australis). V zahraničnej literatúre sú uvádzané aj niektoré iné druhy brestovcov (Celtis sp.), v Turecku boli húsenice nájdené aj na jelši lepkavej (Alnus glutinosa). Vývoj od vajíčka po imágo je pomerne rýchly, druh prezimuje v štádiu imága.
Etológia:Motýľ je veľmi dobrý letec a migrant. Migrácie sú charakteristické predovšetkým pre prezimované jedince, ktoré migrujú na sever a obsadzujú vhodné biotopy. V Maďarsku boli zaznamenané čiastočné migrácie imág novej generácie do južnej Európy.
Rozšírenie v SR:Prvý publikovaný nález škvrnáča brestovcového (Libythea celtis) z územia Slovenska pochádza z roku 1954 z okolia Štúrova. V súčasnosti sa pravidelne na Slovenska vyskytuje iba v najjužnejších oblastiach (Kováčovské kopce, Cerová vrchovina), ojedinelé nálezy sú známe aj zo severnejších regiónov (napr. okolie Zvolena), jedná sa však iba o zaletené jedince. Pri súčasnom trende v otepľovaní klímy nie je jeho expanzia smerom na sever vylúčená.