bielopásovec topoľový - Limenitis populi (Linnaeus, 1758)
Areál výskytu:
Eurosibírsky, cez Európu (okrem jej najsevernejších a najjužnejších častí), Rusko, Sibír až po Japonsko.
Biotopová väzba v SR:Mezofil, vyskytuje sa v pásme listnatých lesov na lesných svetlinách a čistinách, popri lesných cestách, zalesnené údolia riek a potokov. Preferuje nižšie a stredné polohy, vo vysokých pohoriach sa vyskytuje sporadicky iba na vhodných biotopoch v dolinách.
Bionómia:Monovoltinný (V. – VII.), živnými rastlinami húseníc je predovšetkým topoľ osikový (Populus tremula) a topoľ čierny (Populus nigra). Samička kladie vajíčka na listy živnej rastliny. Vyliahnuté húsenice s pripriadajú na list. Spočiatku ho požierajú od špičky a vytvárajú pre tento druh charakteristické požerky. Húsenica prezimuje. Na prezimovanie upradie z listov tzv. hibrenákulum, ktoré ju chráni pred predátormi a nepriaznivým počasím.
Etológia:Motýle sú pomerne dobrými letcami väčšinu dňa trávia v korunách stromov. Ich správanie je podobné dúhovcom, samce radi navštevujú vlhkú pôdu, okraje mlák na lesných cestách a taktiež ich lákajú hnijúce a rozkladajúce sa organické zvyšky. Na takýchto miestach sa častokrát zhromažďujú motýle vo väčšom počte. Samice menej často opúšťajú koruny stromov.
Rozšírenie v SR:Na území Slovenska je pomerne rozšíreným druhom, aj keď jeho populačná hustota je na väčšine územia pomerne nízka. Hojnejší je v oblastiach s menej narušenými lesnými porastmi, hlavne na strednom a východnom Slovensku.