hnedáčik veronikový - Melitaea aurelia Nickerl, 1850
Areál výskytu:
Západopalearktický. Východné Francúzsko, južná časť strednej Európy a Balkán. Nevyskytuje sa v Grécku. Teplá časť európskeho Ruska po pohorie Ťan-Šan. V Čechách na väčšine známych lokalít vyhynul. Viacero populácií prežíva v teplej časti južnej Moravy (Moravský kras, Pálava, Ždánické vrchy a Bílé Karpaty).
Biotopová väzba v SR:Xerotermofil, meezofil. Stepné alebo iba veľmi riedko krovinaté lesostepné výslnné stráne predovšetkým na vápencovom alebo sprašovom podklade. Často tiež suchšie pasienky a lúky, suchšie vypásané ovocné sady a medze v tradične obhospodarovanej krajine.
Bionómia:Monovoltinný (VI. - VII.). Samičky kladú vajíčka v hromádkach na listy živnej rastliny. Na Slovensku pozorované kladenie na skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) a skorocel prostredný (Plantago media). Húsenice po vyliahnutí žijú gregaricky, pradú minimálne. Rozliezajú sa až po prezimovaní, kedy už žijú solitérne. Kukla v podraste zavesená hlavou dolu za kremaster.
Etológia:Na Slovensku neštudovaná
Rozšírenie v SR:Lokálny, no zvlášť na západnom Slovensku lokálne veľmi hojný (Malé Karpaty, Považský Inovec, Myjavská pahorkatina, južné úpätia Strážovských vrchov, Tribeč). Podľa doterajších vedomostí sa v teplých polohách juhu stredného a východného Slovenska javí ako podstatne vzácnejší. V chladnejších oblastiach a vyšších horských polohách sa nevyskytuje. Jeho skutočné súčasné rozšírenie je však vzhľadom na obtiažne rozlíšenie od hnedáčika podunajského (Melitaea britomartis) známe veľmi nedostatočne.