hnedáčik panónsky - Melitaea ornata Christoph, 1893
Areál výskytu:
Pontomediteránny. Izrael, Libanon, Taliansko, Grécko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko.
Biotopová väzba v SR:Xerotermofil. Teplé, riedko krovinaté lesostepi a skalnaté lesostepi v najteplejších oblastiach republiky.
Bionómia:Na našom území doposiaľ neštudovaná a neznáma. V susednom Maďarsku monovoltinný druh (VI. - VII.). Samičky kladú vajíčka na hromádku na list živnej rastliny, ktorou je v Karpatskej kotline pichliač panónsky (Cirsium panonicum). Spočiatku žijú gregaricky. Habitom sú veľmi podobné húseniciam hnedáčika navädzového (Melitaea phoebe), na rozdiel od nich však majú červenú hlavu.
Etológia:Na Slovensku nebola sledovaná.
Rozšírenie v SR:Doposiaľ sa prítomnosť tohto druhu na našom území spomína iba jeden krát v literatúre (Varga, 1967). Autor uvádza výskyt z lokality Plášťovce ešte ako Melitaea phoebe ssp. kovacsi. Odvtedy nebol jeho výskyt na Slovensku potvrdený. Systematický výskum v posledných rokoch však jeho prítomnosť na území Slovenska potvrdil. V súčasnej dobe je známych viacero lokalít na južnom Slovensku. Rovnako revíziou jestvujúceho dokladového materiálu hnedáčika nevädzového (Melitaea phoebe) môžu pribudnúť ďalšie údaje, byť len historického dáta. Diferencie v stavbe samčích kopulačných orgánov hnedáčika nevädzového (Melitaea phoebe) a hnedáčika panónskeho (Melitaea ornata) uvedené vo Vargovej práci z roku 1967 sú pre maďarské a naše populácie platné a spoľahlivé. V rámci celého areálu výskytu týchto druhov to však neplatí.