• Aktuality
  • Úvod
  • Motýle
  • Mapovanie motýľov Slovenska
  • Odporúčaná literatúra
  • Články o motýľoch
  • Podujatia
  • Diskusné fórum
  • Užitočné linky
  • Kontakty

  • Vytvoriť nový účet
  • Požiadať o nové heslo

Prečo si vytvoriť účet?



Partneri mapovania
motýľov Slovenska

hnedáčik divozelový - Melitaea trivia (Denis & Schiffermüller, 1775)



Areál výskytu:

Pontomediteránny, v teplých oblastiach južnej a strednej Európy, cez Turecko a južné Rusko až po Kazachstan.

Biotopová väzba v SR:

Xerotermofil. Stepné a lesostepné stráne, suché extenzívne pasienky predovšetkým na vápencovom alebo dolomitovom poklade. Na Záhorí na viatych pieskoch. Tiež na niektorých typoch antropogénnych stanovíšť ako sú hrádze okolo vodných tokov, zanedbané vinice a miestami železničné násypy málo frekventovaných lokálnych tratí.

Bionómia:

Bivoltinný (V. - VI., VII. - VIII.). Samička kladie vajíčka v malých hromádkach na listy živnej rastliny, poväčšine na divozel čierny (Verbascum nigrum) a vzácnejšie i na divozel malokvetý (Verbascum thapsus). Čersvo vyliahnuté húsenice spočiatku list živnej rastliny iba skeletujú. Po prvom zvliekaní už požierajú list od okraja. Správajú sa gregaricky a aj ako dospelé často sedávajú na listoch živnej rastliny v malých skupinkách. Veľmi rady sa slnia. Pradú iba minimálne. Kuklia sa prichytené za kremaster na stonkách živnej rastliny alebo v podraste v jej blízkosti. Spôsob vývoja húseníc je zložitý. Časť húseníc pochádzajúcich z prvej generácie svoj vývoj dokončí, zakuklí sa a v lete sa vyliahnu ako motýle druhej generácie. Časť húseníc už v prvej polovici júna upadne do diapauzy, prezimuje a opäť dá motýle prvej, jarnej generácie. Húsenice, ktoré sú potomstvom druhej generácie všetky prezimujú, dokončia vývoj na jar a dajú motýle prvej, jarnej generácie. V praxi to potom znamená, že imága jarnej generácie sú zmesou potomkov minuloročnej jarnej i letnej generácie motýľov.

Etológia:

Stenoekný druh, vytvárajúci uzavreté populácie. Podrobnejšie neštudovaná.

Rozšírenie v SR:

Na našom území prebieha časť jeho severnej hranice rozšírenia v Európe. Iba v najteplejších oblastiach Slovenska. Viacero stabilných populácií sa nachádza v Záhorskej nížine. Tiež na vhodných lokalitách takmer po celom obvode Malých Karpát. V severnej časti Malých Karpát je ale jeho výskyt veľmi lokálny, no na niekoľkých miestach v oblasti Čachtických kopcov preniká i do Myjavskej pahorkatiny. Na Považí v južnej časti Považského Inovca, na Ponitrí južný Tríbeč, Požitavie, Burda. Na juhu stredného Slovenska Cerová vrchovina a Slovenský kras. Na niektoré historické nálezy z hornatejších oblasti Slovenska je nutné pohliadať kriticky. Je možné, že sa v niektorých týchto prípadoch jedná i o zámenu s hnedáčikom pyštekovým (Melitaea didyma).


Rozšírenie druhu do roku 1960: 
Rozšírenie druhov
vajíčka (Malé Karpaty)
húsenice 1. instar (Malé Karpaty)
húsenica 5. instar (Malé Karpaty)
húsenica 5. instar (Malé Karpaty)
húsenica 5. instar (Poľana)
samec (Malé Karpaty)
samec (Malé Karpaty)
samica (Malé Karpaty)
samica (Malé Karpaty)
kopulácia (Záhorie)