babôčka brestová - Nymphalis polychloros (Linnaeus, 1758)
Areál výskytu:
Západopalearktický, takmer celá Európa, severná Afrika, cez Rusko a južný Ural až po Himaláje.
Biotopová väzba v SR:Mezofil. Okraje listnatých lesov, lesné svetliny a čistiny, údolia riek a potokov, zriedkavejšie v ovocných sadoch a záhradách. V minulosti bol klasifikovaný ako škodca ovocných stromov, kde niekedy húsenice spôsobovali holožery. Vyskytuje ako v nížinách tak aj vo vysokých pohoriach, nie je zriedkavosťou ani v najvyšších polohách Tatier.
Bionómia:Monovoltinný (VI. – V.). Hlavnými živnými rastlinami sú rôzne druhy brestov (Ulmus sp.), vŕb (Salix sp.), kultúrnej krajine sú to predovšetkým hlohy (Crataegus sp.) a niektoré ovocné stromy ako sú jabloň domáca (Malus domestica), hruška obyčajná (Pyrus communis) alebo čerešňa višňová (Cerasus vulgaris). Motýľ zimuje v štádiu imága a kopulácia prebieha až po prezimovaní v jarných mesiacoch. Húsenice žijú pospolito.
Etológia:Je to čiastočný migrant, imága žijú solitérnym spôsobom. Početnejšie sa dajú imága pozorovať po prezimovaní, kedy sa venujú svadobným tancom a páreniu a nie sú „roztratené“ v korunách stromov ako v roku, kedy sa vyliahli.
Rozšírenie v SR:Na Slovensku je pomerne rozšíreným druhom, na niektorých miestach môže unikať pozornosti z dôvodu prirodzene nízkej populačnej hustoty. Navyše jej početnosť v priebehu rokov často kolíše. Vyskytuje sa predovšetkým v oblastiach so zapojenými lesnými porastmi, nemusí sa však jednať o pôvodný les, na vhodných miestach sa vyskytuje aj v intravilánoch obcí alebo záhradkárskych oblastiach a to bez ohľadu na nadmorskú výšku.