babôčka hájová - Nymphalis vaualbum (Denis & Schiffermüller, 1775)
Areál výskytu:
Holarktický, cez strednú Európu, Áziu, Japonsko a na americkom kontinente v Kanade a severnej časti USA.
Biotopová väzba v SR:Na Slovensku nebola podrobnejšie sledovaná. V zahraničnej literatúre je klasifikovaná ako mezofil, vyskytujúci sa v presvetlených lesoch hlavne v okolí vodných tokov a vodných plôch.
Bionómia:Na Slovensku nebola podrobnejšie sledovaná. Je to monovoltinný druh (VI. – V.), ktorý zimuje v štádiu imága a kopulácia prebieha až po prezimovaní v jarných mesiacoch. V staršej a zahraničnej literatúre sú uvádzané ako hlavné živné rastliny rôzne druhy vŕb (Salix sp.), topoľov (Populus sp.), brestov (Ulmus sp.) a briez (Betula sp.).
Etológia:Na Slovensku nebola podrobnejšie sledovaná, v staršej a zahraničnej literatúre sa uvádza jej etologická podobnosť s babôčkou brestovou (Nymphalis polychloros).
Rozšírenie v SR:V súčasnej dobe sa na území Slovenska jedná pravdepodobne o vyhynutý druh. Treba povedať, že ani v minulosti nebola babôčka hájová (Nymphalis vaualbum) na Slovensku hojným druhom a takmer vždy sa jednalo iba o jednotlivé nálezy. Posledné dokladové exempláre pochádzajú zo 60. rokov minulého storočia, aj keď dôveryhodnosť niektorých z nich je diskutabilná. Nakoľko sa jedná o čiastočného migranta, nie je jej výskyt na našom území vylúčený, pretože sa vyskytuje v niektorých okolitých štátoch (napr. na Ukrajine, v Rumunsku alebo v Slovinsku). Ale aj z týchto krajín je v posledných rokoch hlásený význam ústup tohto druhu. V rámci celej Európy je to silne ustupujúci druh.