babôčka admirálska - Vanessa atalanta (Linnaeus, 1758)
Areál výskytu:
Holarktický (kozmopolitiný), celá Európa, Kanárske ostrovy, severná Afrika až po západnú Áziu, Severná a Stredná Amerika a Nový Zéland.
Biotopová väzba v SR:Ubikvista. Druh nemá žiadnu výraznú biotopovú preferenciu, vyskytuje sa takmer všade v otvorenej krajine a to bez ohľadu na nadmorskú výšku.
Bionómia:Bivoltinný (V. – VI., VII. – XI.), generácie sa čiastočne prekrývajú pričom druhá generácia býva zvyčajne početnejšia. Prvá generácia je tvorená migrantmi zo Stredomoria. Živnou rastlinou húseníc je pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica), v literatúre sa častokrát uvádza aj pŕhľava malá (Urtica urens). Samičky kladú vajíčka jednotlivo. Jednotlivo žijúce kúsenice sa kuklia pramo na živnej rastline. Vytvárajú visiace kukly pripradené za kremaster. Druh prezimuje v štádiu imága, avšak v našich podmienkach je to veľmi zriedkavý jav, pretože nie je schopný prežiť veľmi nízke teploty a populácie v strednej a severnej Európe sú každoročne „doplňované“ migrantmi z juhu.
Etológia:Migrant a výborný letec. V našich podmienkach bývajú v niektorých rokoch zaznamenávané početné migrácie hlavne v jesenných mesiacoch, kedy časť našej populácie migruje do oblasti Stredomoria, kde založí jarnú generáciu migrantov. Motýle druhej generácie veľmi radi sajú na opadanom a rozkladajúcom sa ovocí v záhradách a sadoch.
Rozšírenie v SR:Babôčka admirálska (Vanessa atalanta) je rozšírená po celom území Slovenska vyskytuje sa vo všetkých vegetačných stupňoch.